Obsah
Domov seniorů
Poradenství
Základní odborné poradenství v oblasti péče a podpory při onemocnění Alzheimerovou chorobou
V Domově seniorů Nové Strašecí a Domově Pohoda je poskytováno kromě běžného poradenství v sociální péči i základní odborné poradenství v oblasti sociální a ošetřovatelské péče a podpory při onemocnění Alzheimerovou nemocí, ale i jiných forem „demence“ (vaskulární demence, senilní demence, Pickova nemoc, frontotemporální demence, Parkinsonova nemoc).
Poradenství by Vám mělo pomoci seznámit se s úskalími těchto onemocnění, vysvětlit jednotlivé projevy nemoci a pomoci tak ke snadnější komunikaci a péči o své blízké.
Poradenství může probíhat jako:
1) Poskytnutí rady v sociální péči o Vašeho blízkého (rada v souvislosti s vyřízením „Příspěvku na péči“ . Příspěvek na péči je určen osobám, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebují pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb v rozsahu stanoveném stupněm závislosti podle zákona o sociálních službách. Z poskytnutého příspěvku pak tyto osoby hradí pomoc, kterou jim může dle jejich rozhodnutí poskytovat buď osoba blízká, asistent sociální péče, registrovaný poskytovatel sociálních služeb, dětský domov nebo speciální lůžkové zdravotnické zařízení hospicového typu. Někteří lidé se ani nedozvědí, na jaké sociální dávky mají nárok.
2) Poskytnutí rady: „Co s příspěvkem na péči, na co jej lze využít“ Co je možné příspěvkem uhradit, co za příspěvek můžeme zajistit – jakou sociální službu, kde tu službu najít, jak ji zajistit.
3) Jak komunikovat s nemocným demencí. Každá forma demence (Alzheimerova, vaskulární, Pickova, senilní) i stupeň demence (lehký, středně těžký, těžký) se projevuje jinak. Neznalost projevů vede ke zbytečným hádkám, zlobě nebo agresivitě vůči nemocnému, nebo naopak psychickému i fyzickému vyčerpání pečujícího. Správně volená „komunikace“ usnadní život, pochopení projevů demence pomůže předejít negativizmu, vyčerpání, apatii a depresi pečovatele.
4) Pomoc v otázkách ošetřovatelské péče o Vašeho blízkého. Těžší stupně onemocnění demencí mohou přinést komplikace v podobě „inkontinence – neudržení svěrače moči a stolice), zhoršení pohybových schopností – rozvíjí se imobilizační syndrom, ztrátu schopnosti samostatně přijímat potravu a tekutiny s následným úbytkem hmotnosti a možnosti dehydratace organismu. Rada v oblasti inkontinenčních pomůcek, úpravě dietního systému, péče o pokožku – prevence proleženin.
5) Setkání rodin, kteří mají svého blízkého v Domově Pohoda a rodin, které pečují v domácím prostředí. Vzájemné setkání pečujících rodin v Domově Pohoda k výměnám zkušeností v oblasti péče o nemocné demencí. Nabídka vyzkoušet si praxi v Pohodě. Svého blízkého můžete vzít s sebou, po dobu získávání zkušeností bude součástí terapeutických a aktivizačních činností v domově. Zúčastní se některé z denních nabídek nebo zrelaxuje v reminiscenční zahradě.
Poradenství poskytují odborní pracovníci Domova seniorů a Domova Pohoda
- ředitelka Domova – odborný pracovník v oblasti zdravotnictví, sociální práce, psychoterapie, ošetřovatelství a nové koncepce „terapie sebeudržení“
- sociální pracovnice – odborné pracovnice v oblasti sociální práce
V případě Vašeho zájmu o poskytnutí poradenství kontaktujte telefonicky nebo osobně hlavní sestru Domova k domluvení termínu a času Vaší návštěvy (tel. 731 613 274).
Důležité informace: | |
Kde? | V budově Domova Pohoda nebo domova seniorů |
Kdy? | Každý čtvrtek od 13 – 15 hodin |
|